Jaro v plném proudu. Stromy jsou svěže zelené a někde je možné vidět první třešně.
Můžeme v tomto období stromy podpořit? Samozřejmě že ano! :) Dnes se podíváme na zálivku, mulčování – a na závěr mám pro vás dva tipy na ovocnářské akce.
💧 Zálivka
Zálivka i mulčování se týká především mladých výsadeb. Vzrostlé stromy si už většinou poradí samy. (Výjimkou jsou jen stromy roubované na slabě rostoucích podnožích – ale věřím, že s těmi se většina z vás nesetká... Pletu se? dejte mi vědět.)
Poslední roky jasně ukazují, že v prvních letech je zálivka nutnost, jinak stromy neprosperují, v horším případě uschnou. Pojďme si říct jak zalévat aby to bylo ku prospěchu.
Zaléváme 1 za 14 dní, pokud se teploty přes den drží nad 20°C. Termíny zalévaní upravujeme podle aktuálního vývoje počasí. Někdy prší dost, takže zálivka není potřeba.
V prvním roce po vysazení se doporučuje 8–10 zálivek za rok. V dalších letech frekvence klesá. Od pátého roku už stromy obvykle zálivku nepotřebují (uvidíme, jak se bude vyvíjet klima).
Méně často, ale vydatně – to je základ. Jedno zalití by mělo obnášet 30–40 litrů vody. Aby se voda neodplavila pryč, je třeba kolem stromu vytvořit zálivkovou mísu –mělkou prohlubeň v průměru 70–100 cm. (Ta je zde ideálně už od výsadby stromku.)
🌿Mulčování
Je chytrá nadstavba k zálivce. Stromky bez mulče přežiji, ale pokud se takové peče dočkají, tak budou prosperovat výrazně lépe.
V prvních letech procházejí stromky náročným obdobím – přizpůsobují se stanovišti, rozvíjejí kořenový systém. 🌦️ Když prší hodně, dusí je traviny. Když naopak neprší, mohou uhynout suchem.
Mulč je odpovědí na obě situace.
Co je to mulč?
Vrstva přírodního materiálu na povrchu půdy.
Pomáhá:
💧 udržet vlhkost
🌿 potlačit plevel
🍂 zlepšit kvalitu půdy
Takhle může vypadat stromek, který by mulč ocenil. Hezky obráží, ale ještě rychleji roste tráva – a bere mu vodu i živiny.
Takže hurá do práce
sundat pletivo
vyplet trávu
provzdušnit zeminu (ale s citem, nechceme stromku poškodit kořeny)
I kdybychom práci přerušili v tento moment, tak jsme stromům hodně pomohli. Vypletí travin a prokypření zeminy je velká pomoc.
Pokud je strom obrostlý spojitým trávníkem, tak voda obtížně prosakuje ke kořenům.
Kořeny potřebují k růstu vzduch.
Nicméně, když už máme sundané pletivo a přístupný kmínek, tak by byla škoda toho nevyužít. Ideální příležitost osvobodit kmínek od zapomenutých drátků a cedulek, nebo provázků.
Co já toho už viděl... 🤪
Pokud máte k dispozici uleželý hnůj nebo kompost, tak můžete strom podpořit i přihnojením.
Pak už jenom přesypat štěpkou, nasadit pletivo a máme zamulčováno.
⚠️ Na co si dát pozor
Kmínek by měl zůstat odhalený v celé délce
Funkce zálivkové mísy by měla zůstat nedotčena.
Štěpka je ideální z listnatých stromů (z jehličnatých stromů okyseluje půdu a tím blokuje rozvoj kořenů)
V některých oblastech může mulč lákat hlodavce🐀 (pokud jsou ale přemnoženi, tak strom poškodí bez ohledu na přítomnost mulče)
Štěpku lze alternovat slámou, nebo dokonce čerstvou travou (v malé vrstvě, aby neplesnivěla)
Stačí vrstva cca 20 cm. Více může být ke škodě - kořeny potřebují k růstu vzduch, tak ať se nezadusí.
👨👩👧👦 Řekněte si o pomoc
Pokud máte stromů více, tak se nezdráhejte přizvat si na pomoc rodinné příslušníky/kamarády. Jeden člověk zvládne zamulčovat 15 stromů, ale bylo by to zbytečně ubíjející. Když se na práci vrhne pět lidí, tak se jeden specializuje na sundávání pletiva, dva plejí, další vozí kompost/štěpku…
(Já jsem rafinovaně sestry přizval už k sázení, takže nebylo třeba speciálních proseb - už mají s těmito konkrétnímu stromy vztah.)
Dvě červnové ovocnářské události
🍒 Výstava ovoce: Rané odrůdy třešní
📅 12.–14. 6. 2025
📍 Dům ochránců přírody, Praha 4
🌳 Přednášky, ochutnávky, určování starých odrůd
🧺 Poradenství k výsadbám a zpracování ovoce
ℹ️ podrobnosti
🌳 Živý sad: komentovaná procházka
📅 21. 6. 2025 (10–12 h)
📍 Muzeum v přírodě Zubrnice (Ústí nad Labem)
🦋 Biodiverzita, hmyz, tradiční ovocné stromy
🎒 Vezměte si lupy, síťky a svačinu
ℹ️ pozvánka
Stromům a mulčování zdar!
sadař Honza Kačer